Dentyści pomogą w szybszym diagnozowaniu cukrzycy

Hasło na Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2016
26 sierpnia 2016
Od dzisiaj obowiązuje lista bezpłatnych leków dla seniorów
1 września 2016

Dentyści pomogą w szybszym diagnozowaniu cukrzycy

Już wkrótce stomatolodzy będą mogli kierować pacjentów na bezpłatne badania poziomu glukozy we krwi.

W ramach nowego projektu do gabinetów dentystycznych trafi ok. 50 tys. skierowań. Powód? Cukrzyca we wczesnej fazie ma wpływ na zęby, co dentyści mogą szybko wychwycić i zlecić sprawdzenie.

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, a nawet 5 mln znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Nawet milion żyje bez właściwej diagnozy choroby. – To również pacjenci gabinetów stomatologicznych, jednak nie wszyscy lekarze dentyści potrafią skojarzyć złych wyników leczenia paradontozy czy próchnicy z występowaniem stanu przedcukrzycowego bądź cukrzycy. To wkrótce ma się zmienić – pisze dentonet.pl .

– Nauka nie ma wątpliwości, że choroby ogólne manifestują się w jamie ustnej. Dowodów na to, że cukrzyca niekorzystnie wpływa na stan uzębienia znamy wiele: jest jednym z głównych czynników ryzyka paradontozy, ma negatywny wpływ na implanty zębowe, może być przyczyną infekcji grzybiczej oraz zmian błony śluzowej w jamie ustnej. Stomatodiabetologia to nie mrzonka – to fakt. Należy zachować wyjątkową czujność, ponieważ wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle istotne – apeluje prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Jak informuje portal sam apel to za mało, dlatego diabetolodzy i stomatolodzy łączą siły i powołują do życia Koalicję Wczesnego Wykrywania Cukrzycy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: termedia.pl, Bl, infodent.pl
« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *