Deklaracja Parlamentu Europejskiego

Startuje ogólnopolska kampania „Życie z cukrzycą”
27 kwietnia 2016
Czy należy bać się insulinoterapii? Mity i fakty o leczeniu insuliną
6 maja 2016

Deklaracja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski przyjął deklarację pisemną o cukrzycy. To bardzo ważny krok w dobrym kierunku!

Dnia 02.05.2016 Parlament Europejski przyjął deklarację numer 0008/2016 o cukrzycy.

Deklarację przyjęło 405 europosłów. Wzywa ona Komisję Europejską i Radę Europy do traktowania cukrzycy priorytetowo, jako poważnego problemu zdrowotnego w Europie, jak również do stworzenia unijnej strategii zapobiegania i leczenia cukrzycy. Zachęca się kraje członkowskie Unii Europejskiej do tworzenia narodowych programów walki z cukrzycą oraz  propagowania zdrowego odżywiania.

Takie wsparcie tematyki cukrzycy na poziomie Parlamentu Europejskiego jest kluczowe dla 32 milionów obywateli Unii Europejskiej zmagających się z cukrzycą.

Tłumaczenie tekstu deklaracji:

„1. Cukrzyca jest poważną i postępującą chorobą, która dotyka 32 miliony osób w UE, z szacowanym wzrostem do 37 milionów w roku 2040. W 2015 roku odnotowano ponad 266 000 śmierci z powodu cukrzycy.
2. Późno zdiagnozowana i źle leczona cukrzyca może prowadzić do śmiertelnych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, udary mózgu, niewydolność nerek, amputacje kończyn i utrata wzroku.
3. Około 114 miliardów euro wydano w 2013 roku na leczenie cukrzycy w UE, pomimo starań poczynionych od czasu pisemnej deklaracji 0001/2006.
4. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do zapobiegania lub opóźnienia występowania cukrzycy typu 2.
5. Zdrowy styl życia nie może zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 1, ale przynosi ogromne korzyści w leczeniu.
6. Komisja Europejska i Rada Europy zostaje wezwana do: traktowania cukrzycy priorytetowo jako poważnego problemu zdrowotnego, społecznego i ekonomicznego w Europie; do stworzenia unijnej strategii prewencji, diagnozowania i leczenia cukrzycy; do zachęcania krajów członkowskich do tworzenia narodowych programów walki z cukrzycą; do opracowania strategii zachęcającej do konsumpcji i produkcji zdrowego jedzenia; oraz do efektywnej koordynacji i implementacji wszelkich środków dotychczas podjętych.
7. Powyższa deklaracja, razem z nazwiskami osób podpisanych, zostaje przekazana Radzie Europy i Komisji Europejskiej.”

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *