Bezdech senny częsty u diabetyków

Pisma do Ministerstwa Zdrowia w sprawie insuliny Toujeo
29 listopada 2016
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Złotoryi
1 grudnia 2016

Bezdech senny częsty u diabetyków

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to wielokrotnie nawracające w czasie snu przerwy w oddychaniu lub epizody spłycenia oddechu, zakłócane głośnym chrapaniem. Przypadłość ta najczęściej dotyczy mężczyzn, po 40. roku życia, z nadwagą lub otyłością. W grupie ryzyka są też osoby z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz po przebytych udarach mózgu.

Znacznie rzadziej schorzenie dotyka kobiet przed menopauzą i nieletnich/młodych dorosłych, jednakże z uwagi na istotny wzrost otyłości Polaków również w tych grupach obserwowana jest zwiększająca się zachorowalność na bezdech senny.

– Niektóre objawy obserwowane w cukrzycy i bezdechu sennym są bardzo podobne, dlatego bardzo często przypisywane są tylko jednej z tych chorób, najczęściej cukrzycy. Świadomość wagi problemu bezdechu sennego w środowisku lekarzy jest w dalszym ciągu niedostateczna, a takie symptomy jak: zmęczenie, nadmierna senność dzienna, częste oddawanie moczu w nocy, nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego, a także otyłość rzadko kojarzone są z nieleczonym bezdechem. Warto pamiętać, że wyrównanie metaboliczne cukrzycy jest trudniejsze jeśli u pacjenta współistnieje nieleczony bezdech sennymówi dr n. med. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ze względu na podobieństwo wspomnianych objawów cukrzycy i bezdechu sennego niezwykle ważne jest obserwowanie przez pacjenta własnego organizmu, słuchanie uwag bliskich dotyczących naszych kwestii zdrowotnych (np. głośne chrapanie, zaobserwowany bezdech) i przekazanie rzetelnych informacji lekarzowi. To właśnie lekarz skieruje nas na stosowne badania, które przyspieszą proces diagnozy i leczenia, zapobiegając tym samym powikłaniom.

– Jednoczasowa terapia bezdechu sennego może nie tylko niwelować uciążliwe dolegliwości diabetyków m.in.: nadmierną senność dzienną, poprawę koncentracji czy nykturię, ale także korzystnie modyfikować ryzyko sercowo-naczyniowe u tych pacjentów. Należy pamiętać, że główną przyczyną przedwczesnych zgonów chorych z cukrzycą są choroby układu krążenia (np. udar mózgu), a nieleczony bezdech istotnie to ryzyko zwiększa. Zarówno Amerykanie, jak i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego kwalifikują bezdech senny jako główną przyczynę nadciśnienia tętniczego wtórnego oraz nadciśnienia trudnego w kontroli tj. nadciśnienia opornego na terapię lekową. Bezdech senny jest także odpowiedzialny za nadciśnienie w okresie snu pacjenta (nadciśnienie maskowane), które zwłaszcza przy współwystępującej cukrzycy jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem a jednocześnie najczęściej pozostaje nierozpoznane – tłumaczy dr Wolf.

Zalecenia diabetologiczne dla lekarzy sugerują krzyżową diagnostykę przesiewową w przypadku zdiagnozowania jednego ze schorzeń: pacjenci z bezdechem powinni wykonać diagnostykę w kierunku cukrzycy a diabetycy powinni zostać poddani badaniom w kierunku bezdechu (np. polisomnografia, poligrafia).

Źródło: www.medexpress.pl

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *